چهار میثاق – معرفی کتاب

برگرفته از پیشگفتار مترجم

این کتاب حاصل تجربیات و اندیشه‌های مردی است از تبار سرخپوستان آمریکای مرکزی، که باورهای بنیادی تولتک‌ها را به زبانی ساده با مثال‌های قابل فهم و طبقه‌بندی بسیار مفید و موثر به نسل‌های جدید ارمغان کرده، با این امید که رویای سیاره زمین را تغییر دهند.

درباره تولتک‌ها

هزاران سال پیش در تمام خطه جنوبی مکزیکو تولتک‌ها را «زنان و مردان خردمند» می‌دانستند. مردمشناسان از تولتک‌ها به عنوان قوم یا نژاد سخن گفته‌اند، اما در واقع تولتک‌ها دانشمندان و هنرمندانی بودند که جامعه‌ای تشکیل دادند تا به کشف و حفظ معرفت معنوی و آیین‌های باستانی بپردازند…

درباره نویسنده(برگرفته از کتاب)

دون میگوئل روئیز در خانواده‌ای از شفاگران به دنیا آمد، و دریکی از روستاهای مکزیک تحت تربیت مادری شفاگر و پدربزرگی شمن یا ناوال بزرگ شد. اعضای خانواده امیدوار بودند که او سنت صدها ساله شفاگری و معلمی را ادامه دهد و دانش مکنونه تولتک‌ها را گسترش داده، به نسل‌های بعد منتقل کند. اما میگوئل که جذب زندگی متجدد شده بود، ترجیح داد به دانشکده پزشکی برود. او تحصیلات پزشکی را به پایان رسانید و در جراحی تخصص گرفت.
در آغاز دهه هفتاد میلادی، یک شب دیروقت پشت فرمان اتومبیلش به خواب رفت. اتومبیل واژگون شد و با دیواری برخورد کرد. او ناگهان بیدار شد و در حالی که سعی می‌کرد دوستانش را از خطر نجات دهد، متوجه شد که از جسم فیزیکی خودش بیرون آمده است. این تجربه نزدیک به مرگ زندگی او را متحول کرد.
بر اثر ضربه حاصله از این تجربه، او آغاز به طرح پرسش‌هایی از خویشتن کرد و برای یافتن پاسخ‌ها به تمرینات شدیدی در جهت کسب مهارت در خرد باستانی اعقاب خویش پرداخت. نخست مادرش استاد او بود و سپس یکی از شمن‌های قدرتمند صحرای مکزیک آموزش وی را به عهده گرفت. پدربزرگش که در آن زمان از جهان رفته بود، از طریق رویاهایش تعالیمی به وی داد.
در سنت تولتک‌ها، ناوال استادی است که فرد را به سوی آزادی شخصی هدایت می‌کند. دون میگوئل روئیز ناوالی است متعلق به سلسله «سلحشوران عقاب»، و خود را وقف انتقال دانش و خرد تولتک‌ها به دیگران کرده است.
او از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی، سخنرانی‌ها، و سفرهای هدایت شده به تئوتی هواکان در مکزیک، به انتقال خرد باستانی می‌پردازد.

درباره مترجم

دل‌آرا قهرمان سال ۱۳۲۴ در یک خانواده فرهنگی در تهران به دنیا آمد. محمد قهرمان و یزدانبخش قهرمان از شعرای مورد احترام و شناخته شده معاصر به خانواده‌ی پدری او تعلق‌دارند.
دل‌آرا قهرمان دوران دبستان و دبیرستان را در مشهد طی کرد و در سال ۱۳۴۲ برای ادامه تحصیل به سوئیس رفت. در سال ۱۳۴۶ از دانشکده علوم اجتماعی و سیاسی شهر لوزان در سوئیس، لیسانس حقوق سیاسی گرفت و در سال ۱۳۴۸ وارد وزارت امور خارجه شد. یک سال بعد طی ماموریتی برای ادامه تحصیل راهی سوئیس شد و در سال ۱۳۵۰ پس از گذراندن امتحانات دکترای خود در لوزان به مشهد بازگشت. یک سال در دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه مشهد تدریس کرد و دوباره در سال ۱۳۵۲ در تهران و وزارت امور خارجه مشغول به کار شد و همزمان به تدریس در دانشکده‌ی علوم سیاسی و امور حزبی پرداخت. خانم قهرمان در سال ۱۳۴۹ کتاب «کودک، سرباز و دریا» را برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ترجمه کرد و در سال ۱۳۵۰ توسط شورای کتاب کودک برگزیده‌ی سال شد.

پس از استعفا در تیرماه ۱۳۵۷ دل آرا قهرمان اوقات خود را صرف ترجمه و نقاشی کرده است. تاکنون ۳۰ کتاب از این مترجم به چاپ رسیده است. «کارلوس کاستاندا»، «پائولو کوئلیو» و «آساندرو باریکر» نویسندگانی هستند که توسط او به ایران معرفی شده‌اند. وی همچنین یک کتاب داستان کوتاه و دو مجموعه شعر به چاپ رسانده است و تاکنون در پنج نمایشگاه گروهی و یک نمایشگاه انفرادی تابلوهای نقاشی‌اش را به تماشا گذاشته است.

گفتگو با دل‌آرا قهرمان را در اینجا بخوانید

تجربه کاتب

این کتاب مفاهیم به ظاهر ساده اما عمیقی دارد. به شخصه هنگام خواندن کتاب شگفت‌زده شده بودم. مسائلی مطرح می‌شود که همه ما انسان‌ها فارغ از تفاوت ملیت و مذهب و عقیده و دانش و … با آن روبرو هستیم. مسائلی که با وجود ما عجین شده است و خود نمی‌دانیم که چه تاثیر عمیقی در ذهن و نوع زندگی ما دارد.
خواندن چند باره این کتاب را بسیار پیشنهاد می‌کنم.

دیدگاه‌ها

  1. نوشته
   نویسنده
 1. توفیق

  سلام محسن جان
  خیلی کتاب خوبیه ، من چند بار خوندمش
  ولی خواندن کافی نیست می بایست زندگیش کرد
  به امید جامعه ای آگاه
  سپاس که در این وادی وقت میذارین

  1. نوشته
   نویسنده
   محسن مدنی

   سلام توفق جان
   خوشحالم که کتاب را خواندی. واقعا کتابیست که باید چندین بار خوانده و تکرار شود. باید عمل کرد تا معجزه را دید. سپاس از نگاه پر مهرت و همدلی و همفکریت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.